Spawanie, czyli trwałe łączenie tworzyw za pomocą stapiania brzegów lub tworzenia spoin, to metoda wymagająca zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Pewne zasady należy przyswoić już od początku przygody z tą technologią, aby praca była łatwiejsza i bezpieczniejsza. O czym powinni więc pamiętać początkujący spawacze?

Zadbaj o odpowiedni strój

Substancje wydzielane podczas spawania, niezależnie od stosowanej metody, stanowią dla człowieka potencjalne zagrożenie. Dlatego też od samego początku warto wyrobić w sobie pozytywny nawyk i dbać o bezpieczeństwo dzięki dobrze dobranej odzieży. Zawsze należy zakładać ubrania z długimi rękawami oraz nogawkami, a także używać bawełnianych rękawic. Istotna jest także ochrona głowy, dlatego niezbędny jest hełm spawalniczy, najlepiej połączony z dodatkowymi okularami zabezpieczającymi.

Ćwicz technikę spawania na różnych materiałach

Aby nabrać wprawy w spawaniu niezbędna jest praktyka. Do tego celu warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów blach o kształtownikach o różnej grubości, które pozwolą na ćwiczenie swoich umiejętności. Początkujący spawacz zawsze powinien też dbać o oczyszczanie powierzchni materiału z farby i rdzy, bowiem zanieczyszczenia mogą powodować zmianę kierunku spawania oraz zmniejszanie wytrzymałości spoiny.

Odpowiednio trzymaj palnik

Aby nabrać dobrych przyzwyczajeń, od samego początku trzeba również właściwie trzymać palnik. Najlepiej robić to za pomocą obydwu rąk, co pozwoli na łatwe jego kontrolowanie. Spawacz powinien być także ustawiony pod kątem do palnika, dzięki czemu będzie dobrze widział jeziorko metalu oraz unikał wdychania gazów podczas wykonywania pracy.

Ucz się reagowania na bieżące problemy

Spawanie to nie automatyzm, a sztuka dostosowania się do sytuacji. Dlatego też istotne jest reagowanie na pojawiające się problemy i uczenie się ich przeciwdziałaniu. Szczególnie u początkujących mogą pojawiać się takie sytuacje jak zbyt wysokie lub zbyt niskie napięcie pistoletu, czy niedostateczne wytrzymałość spoiny. Początkujący spawacz powinien uczyć się z czego wynikają takie pomyłki i jak przeciwdziałać im w przyszłości.

Serdecznie zapraszamy na organizowane przez naszą firmę kursy dla spawaczy, które mają na celu wyposażenia ucznia zarówno w wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, aby adept jak najlepiej wykonywał swoją pracę.