Spawanie to niezaprzeczalnie najefektywniejsza metoda zespalania materiałów. Można ją wykorzystać nie tylko przy obróbce metali, ale też wszelkich innych tworzyw. Zawód spawacza przynosi wiele korzyści – szczególnie finansowych. Najlepsi specjaliści zarabiają w Polsce nawet ponad 5900 zł brutto plus różne premie i dodatki. Nie mówiąc o zagranicy – tam zarobki sięgają nawet 12 tys. zł netto. Jak zostać rozchwytywanym spawaczem? Zacznij od kursu.

Najlepszy kurs spawania, czyli jaki?

Jeśli pragniesz zostać spawaczem, nie wystarczą tylko chęci. Musisz ukończyć dobry kurs spawalniczy. Jeśli chcesz być na rynku bezkonkurencyjny, pamiętaj, aby wybrać placówkę z doświadczeniem i profesjonalną kadrą szkoleniowców. Tylko odpowiednio wyszkolony zespół przekaże potrzebną wiedzę i nauczy Cię umiejętności, które są nieocenione w zawodzie. Wybierając kurs spawalniczy, kieruj się również tym, aby jego program był jak najbogatszy. Warto zwrócić uwagę na placówkę, w której możesz znaleźć szkolenia dotyczące wszystkich najpopularniejszych technik spawania. Pamiętaj, że na rynku preferowane są przede wszystkim:

  • spawanie MIG/MAG – polega na spawaniu z wykorzystaniem łuku elektrycznego, który wytwarzany jest między spawanym materiałem a elektrodą topliwą (drutem podawanym w sposób ciągły). Całość chroniona jest gazem osłonowym: MIG – gazem obojętnym, a MAG – gazem aktywnym. Właśnie tą techniką można łączyć aluminium, magnez, miedź, stal węglową i chromowo-molibdenową. Przy tej metodzie stosuje się tak zwany migomat, który idealnie nadaje się dla początkujących spawaczy. Doskonale sprawdza się w pracach, gdzie nie są wymagane wysokie temperatury lub do prac wykonywanych automatycznie;
  • spawanie MMA – to najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego. Jest to najlepsza technika w przypadku prac w terenie i na budowach, głównie z tego powodu, że jest możliwość przenoszenia systemu spawalniczego. Spawanie możliwe jest w każdej pozycji, na wysokości, a nawet pod wodą. Spawać można różne gatunki metali i stopów np. żeliwa, nikiel i miedź. Metoda idealnie nadaje się do pracy nad cienkimi i grubymi elementami, stąd jej uniwersalność;
  • spawanie metodą TIG – bardzo uniwersalna technika. Umożliwia spawanie praktycznie każdego metalu, we wszystkich pozycjach. Ta technika wybierana jest, jeśli chcesz uzyskać spoiny bardzo czystej i wysokiej jakości. Metoda TIG wykorzystywana jest do spawania np. miedzi, aluminium, tytanu i innych stopów.

Oczywiście to nie wszystkie znane metody spawalnicze. Każda z nich ma swoje zalety i wady, dlatego tak ważne jest, aby zgłosić się do odpowiedniego ośrodka szkoleniowego. Profesjonalna kadra doradzi Ci, jaki kurs jest odpowiedni do Twoich predyspozycji i przygotuje do zawodu zarówno teoretycznie, jak i co najważniejsze – praktycznie.