Spawanie jest metodą polegającą na łączeniu elementów, dzięki procesowi nagrzewania i stapiania styków materiałów. Odbywa się ono przy użyciu przeznaczonych do tego celu urządzeń, które różnią się w zależności od stosowanej metody.

Spawanie elektrodą otuloną MMA

Przy łączeniu elementów za pomocą tej metody stosuje się tzw. elektrodę otuloną. Składa się ona z metalowego rdzenia, którym pokryta jest otulina, przy czym sam łuk ulega zajarzeniu w momencie kontaktu ze spawanym tworzywem. Głównym atutem tej metody jest możliwość łączenia różnego rodzaju materiałów, m.in. stali niestopowych i stopowych, niklu, miedzi i żeliwa, a także praca w każdej pozycji i warunkach, nawet pod wodą. Wadą spawania MMA jest natomiast niska prędkość całego procesu (maksymalnie 0,4 m/min) oraz duża ilość wydzielanych gazów spawalniczych i dymów.

Metoda MIG/MAG

Ten sposób polega na łączeniu za pośrednictwem łuku elektrycznego, który pojawia się pomiędzy materiałem a topliwą elektrodą. Elektrodę tę stanowi drut, który podawany jest w sposób ciągły. Sposób ten cieszy się ogromną popularnością i szacuje się, że co najmniej 65% prac spawalniczych wykonywanych jest właśnie metodą MIG/MAG. Powód? Przede wszystkim bardzo duża wydajność procesu, wysoka jakość spoin, a także niższe koszty, aniżeli w przypadku spawania przy użyciu elektrod otulonych. Za wadę uznawany jest fakt, że jakość spoin zależy w dużej mierze od umiejętności pracownika. O te ostanie dbamy podczas przeprowadzanych przez naszą firmę kursów spawalniczych, które realizujemy z możliwością uzyskania uprawnień cenionej jednostki certyfikującej TÜV Rheinland.

Metoda TIG

Opiera się na użyciu elektrody wolframowej, dzięki której dochodzi do powstania łuku elektrycznego osłanianego za pomocą gazu obojętnego, najczęściej argonu. Metoda ta jest bardzo uniwersalna i pozwala na scalanie różnego rodzaju materiałów, również bardzo cienkich blach o grubości zaledwie 0,5 mm. Kolejnym atutem jest wysoka jakość powstałej spoiny i brak rozbryzgu metalu.

Niezależnie od metody spawalniczej, ogromne znaczenie mają umiejętności spawacza. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty szkoleniowej, w której przywiązujemy ogromną wagę do jakości ich kształcenia, zarówno pod względem teoretycznym i praktycznym.